Liberty Direct zebrało 17,2 mln zł składki

Liberty Direct zebrało 17,2 mln zł składki
Liberty Direct, które zainaugurowało działalność 17 września ubiegłego roku, w 2007 roku wypracowało składkę przypisaną brutto na poziomie 17,2 milionów złotych. Tylko w czwartym kwartale 2007 r. Liberty Direct zebrało 16,4 mln zł przypisanej składki brutto, przy czym 29% klientów wykupiło – oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC – również dobrowolne ubezpieczenie AC. Ponadto, w 2007 r. 26% polis zostało nabytych wyłącznie przy wykorzystaniu serwisu internetowego www.libertydirect.pl, a 74% przez call center. W przypadku 80% szkód AC decyzja o wypłacie odszkodowania została podjęta przez Liberty Direct w ciągu 10 dni.

Cechy wyróżniające ofertę Liberty Direct to prosty i przejrzysty portfel produktów, brak udziału własnego w szkodzie, elastyczne metody płatności oraz szybki i przyjazny proces zakupu – kalkulacja składki dokonywana jest bez konieczności podawania danych osobowych w niecałe 5 minut, a zdecydowana większość spraw załatwianych jest podczas jednej rozmowy telefonicznej z klientem. Liberty Direct przywiązuje ogromne znaczenie do jakości obsługi klienta, zwłaszcza w obszarze likwidacji szkód. Świadczą o tym uzyskiwane wyniki operacyjne: po zgłoszeniu szkody oględziny przez rzeczoznawców odbywają się średnio w 1,5 dnia, a w przypadku 80% szkód AC decyzja o wypłacie odszkodowania jest podejmowana w ciągu 10 dni. Współczynniki odbieralności telefonów kształtują się na poziomie 92-98%, 90% spraw serwisowych jest załatwianych w ciągu 48 godzin, a większość z nich – do 24 godzin.

„Budując system direct mieliśmy świadomość, że w przypadku ubezpieczeń, a zwłaszcza komunikacyjnych, czynnikiem niezwykle istotnym jest rzetelna i szybka likwidacja szkody. Dlatego jednym z naszych priorytetów od początku działalności było zapewnienie doskonałych rozwiązań w tym zakresie. Obecnie możemy się pochwalić likwidacją 8 z 10 szkód AC w ciągu 10 dni, co jest wynikiem, który w naszym przekonaniu satysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających klientów” – dodaje Michał Kwieciński.

Ponadto, w wyniku niespełna czterech miesięcy działań promocyjnych Liberty Direct - pod względem świadomości spontanicznej w swojej grupie docelowej - stała się szóstą najbardziej rozpoznawalną marką wśród ubezpieczycieli komunikacyjnych w Polsce. Kolejnym sukcesem jest najwyższa ocena, jaką uzyskał pod względem użyteczności serwis internetowy Liberty Direct - już po pierwszych kilku miesiącach działalności - w raporcie przygotowanym przez firmę doradczą Making Waves pod patronatem Rzecznika Ubezpieczonych, pani Haliny Olendzkiej.

Celem długoterminowym Liberty Direct jest uzyskanie wiodącej pozycji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych sprzedawanych Polsce w systemie direct.

Comments are closed.