Taksówka z fotelikiem

Taksówka z fotelikiem
Ruszyła akcja „Taksówka z fotelikiem”, której celem jest propagowanie bezpieczeństwa dzieci podróżujących taksówkami oraz edukowanie ich opiekunów na temat bezpiecznego przewożenia dzieci - również podczas krótkich przejazdów. Organizatorami akcji są Liberty Direct i Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe w Warszawie. Dzięki programowi można zamówić taksówkę MPT z fotelikiem odpowiednio dobranym do wagi i wzrostu dziecka. Program wspiera kampania informacyjna, która potrwa od czerwca do września br. Patronem merytorycznym programu jest Przemysłowy Instytut Motoryzacji „PIMOT”.

„Fotelik do przewożenia dzieci stanowi podstawowe wyposażenie samochodów wszystkich rodziców. Niestety, gdy decydują się korzystać z taksówek - jadąc na lotnisko, dworzec czy do znajomych - stają przed dużym problemem braku fotelików dla małych podróżnych, a więc i braku zabezpieczenia dziecka przed skutkami ewentualnego wypadku. Dzięki organizowanemu przez nas programowi chcielibyśmy zmienić tę sytuację i zachęcić do zapewniania dzieciom bezpiecznego przejazdu także w taksówkach, pomimo iż obowiązek korzystania z fotelików w środkach transportu publicznego nie wynika z przepisów Prawa o ruchu drogowym. W przyszłości planujemy rozszerzyć akcję na inne miasta Polski. ” - mówi Rafał Karski, Dyrektor Marketingu Liberty Direct. „Kampania ‘Taksówka z fotelikiem’ wpisuje się w politykę promowania bezpiecznego przewożenia dzieci prowadzoną przez Liberty Direct. Jako jeden z nielicznych ubezpieczycieli traktujemy foteliki jako standardowe wyposażenie pojazdu, a tym samym posiadanie fotelika nie podwyższa składki AC” – dodaje Rafał Karski.

W ramach programu Liberty Direct kupiła dla MPT 79 fotelików i podstawek: kołyski dla dzieci o wadze do 8 kg, foteliki dla dzieci o wadze od 9 kg do 25 kg oraz podstawki dla dzieci o wadze od 26 kg do 36 kg. Kierowcy taksówek zostali przeszkoleni z zakresu ich prawidłowego montowania i stosowania, jak również bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach.

„Należy pamiętać, że osoby dorosłe mają pełną świadomość skutków braku odpowiedniego ich zabezpieczenia w samochodzie, który bierze udział w wypadku. Tej świadomości nie mają jednak dzieci, szczególnie małe. Obowiązek stworzenia warunków bezpiecznego transportu dzieci w samochodach spoczywa więc na rodzicach lub opiekunach. Taki obowiązek jest niezależny od środka transportu. Co prawda ustawodawca dopuszcza możliwość przewożenia niezabezpieczonego dziecka taksówką, jednakże z punktu widzenia dziecka stanowi to pewną dyskryminację i stworzenie warunków ryzyka odniesienia obrażeń ciała w wyniku wypadku, na co dziecko z oczywistych względów nie jest w stanie zareagować lub zaprotestować. Zmieniające się przepisy unijne wymuszają ograniczenie przypadków, w których użytkownicy pojazdów, a więc i dzieci, nie są zabezpieczane w przewożonym ich pojeździe. Akcja „Taksówka z fotelikiem” wpisuje się w ogólne trendy zwiększania bezpieczeństwa osób przewożonych pojazdami” – komentuje mgr inż. Tadeusz Diupero, Kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów Przemysłowego Instytutu Motoryzacji „PIMOT”.

„Centrala MPT Radio Taxi 9191 odnotowuje rosnącą liczbę zapytań o możliwość przewiezienia dziecka w specjalnym foteliku. Pomimo braku takiego obowiązku wynikającego z prawa, postanowiliśmy podjąć kroki w celu umożliwienia rodzicom i opiekunom bezpiecznego podróżowania naszymi taksówkami nawet z najmniejszymi pociechami. Stąd też udział MPT w akcji „Taksówka z fotelikiem”. Wierzymy, że nasze działania pozwolą rodzicom na spokojne planowanie przejazdów oraz staną się przykładem dla wszystkich, dla których bezpieczny transport najmłodszych, a zarazem najważniejszych pasażerów jest priorytetem” – mówi Elżbieta Wiśniewska, Prezes Zarządu MPT.

Akcję “Taksówka z fotelikiem” wspiera kampania informacyjna mająca na celu poinformowanie rodziców i opiekunów o możliwości przewożenia dzieci w bezpieczny sposób. Rodzice będą informowani o możliwości zamówienia taksówek poprzez: siatki informacyjne umieszczone na tylnych szybach taksówek MPT, naklejki na bocznych szybach taksówek, strony internetowe organizatorów, infolinię Liberty Direct oraz działania public relations.

Comments are closed.