Niebiański Splendor” z Polbankiem

Niebiański Splendor” z Polbankiem

Już od 12 października w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, możemy podziwiać wystawę „Niebiański Splendor” – Ikony Greckie z kolekcji Emiliosa Velimezisa. Mecenat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objął Polbank EFG.

Wystawa „Niebiański Splendor” to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Kolekcja ikon Emiliosa Velimezisa powstawała w latach 1934-1946 i początkowo składała się z blisko 90 dzieł z różnych regionów Grecji. Większość z nich namalowana została na Krecie w XV i XVI wieku. Po raz pierwszy prace Andreasa Ritzosa, Emmanuela Tzanesa, Domenikosa Theotokopoulosa, znanego jako El Greco, udało się zgromadzić w jednym miejscu. Prezentowane na wystawie czasowej w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich ikony greckie pochodzą z warsztatów głównego miasta Krety – Candii (Iraklionu, Herakleionu), ale również z warsztatów przeniesionych po jego zajęciu przez Turków w połowie XVII wieku – na Wyspach Jońskich.

„Niebiański Splendor” jest wspólną inicjatywą Muzeum Narodowego w Krakowie oraz ateńskiego Muzeum Benaki. Wspólny honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński oraz Prezydent Republiki Grecji, Karolos Papoulias. Ponadto do współpracy zaproszono Grecką Fundację Kultury w Berlinie oraz Ambasadę Grecji w Warszawie. Mecenasem wystawy jest Polbank EFG.

– Mecenat kultury jest bardzo ważnym elementem strategii we wszystkich krajach, w których Eurobank EFG prowadzi swoją działalność. W Polsce jesteśmy obecni od blisko półtora roku,, wspierając wszystkie wyróżniające się inicjatywy związane ze sztuką i kulturą grecką. To ogromny zaszczyt, że możemy uczestniczyć w tak niezwykłym wydarzeniu, jakim jest wystawa kolekcji ikon greckich „Niebiański Splendor” – mówi Kazimierz Stańczak, Dyretor Generalny, Polbank EFG

Wystawę „Niebiański Spelndor” możemy podziwiać do 13 stycznia 2008, od wtorku do niedzieli, w Muzeum Narodowym w Krakowie – Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ulicy Pijarskiej 8.

Więcej o ofercie banku na stronie www.polbankefg.pl

Comments are closed.