Kiedy mieszkanie wymaga remontu

Kiedy mieszkanie wymaga remontu

Wiosną rozpoczyna się sezon remontów. Niektórzy decydują się jedynie na odnowienie wnętrza, inni natomiast zmuszeni są do wykonania gruntownych zmian. Jednak spełnienie wszystkich marzeń i oczekiwań może być kosztowne. Całkowity remont dwupokojowego mieszkania nadwyręży domowy budżet nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Najpierw zakup później sprzątanie

Wśród osób, które rozpoczynają takie zmiany są zarówno te, które zakupiły mieszkanie na rynku wtórnym, jak i te, które zdecydowały się na nowe lokum. Teraz nadszedł czas na urządzanie własnego „M” zgodnie z własnym gustem i potrzebami.

Okna, podłogi i drzwi

Na początku wielu właścicieli mieszkań wymieni okna, drzwi, panele, a także glazurę i terakotę. Grzegorz Pietrzak, Ekspert ds. Kredytu Gotówkowego w firmie emFinanse, Doradcy Finansowi – Przy tego typu pracach należy liczyć się jednak z dużymi kosztami. – Wymiana wszystkich okien w dwupokojowym mieszkaniu to wydatek minimum 4 tys. złotych. Oczywiście remont można „rozciągnąć” w czasie. To z pewnością rozłoży koszty, ale jednocześnie je podwyższy. Wymieniając wszystkie okna, możemy otrzymać zniżki. Przed podjęciem decyzji warto więc porozmawiać z wykonawcą, czy jakieś upusty są możliwe.
Średnia cena paneli podłogowych wynosi około 50 zł za metr kwadratowy. – Zakładając, że pokoje mają 20 i 15 metrów kwadratowych, remont podłogi to wydatek co najmniej 1,8 tys. złotych – wylicza ekspert emFinanse.
Natomiast wymiana drzwi kosztować może 1,5 złotych. – Podane ceny są wartościami przykładowymi. Na rynku istnieje obecnie bogaty wybór tego rodzaju towarów, dzięki czemu każdy właściciel mieszkania znajdzie ofertę dopasowaną do swoich możliwości finansowych – podkreśla ekspert.

Bez kuchni ani rusz

Urządzenie kuchni jest zazwyczaj jednym z pierwszych elementów remontu. – Jednoczenie jednym z najdroższych – mówi Grzegorz Pietrzak. – W mieszkaniach są to zazwyczaj pomieszczenia niewielkie. Aby móc optymalnie wykorzystać powierzchnie, najlepszym rozwiązaniem są tzw. kuchnie pod zabudowę. Wykonanie mebli to koszt około 10 tys. złotych.
Do tej sumy dodać należy jeszcze zakup lodówki, zlewu, baterii, kuchni gazowej. Coraz częściej Polacy decydują się także na dodatkowe udogodnienia, jakimi są zmywarki czy mikrofalówki. – W ostateczności może okazać się, że urządzenie niewielkiej kuchni kosztować może kilkanaście tysięcy złotych – wylicza Grzegorz Pietrzak z emFinanse.
Jeśli nie jesteśmy przygotowani na jednorazowy wydatek w takiej wysokości, dobrym rozwiązaniem może być początkowo wyposażenie kuchni w niezbędne elementy – lodówkę, kuchnię gazową i meble. – Pozostałe rzeczy można kupować powoli – podkreśla ekspert emFinanse.

Kosztowne urządzenie pokoi

Kompleksowy remont dwóch nawet niewielkich pokoi również może znacznie uszczuplić budżet domowy. – Łączny koszt sięga średnio kilkunastu tysięcy złotych – wylicza Grzegorz Pietrzak.
Podobnie kosztować będzie remont łazienki i toalety. – Oczywiście wydatki można zarówno nieco ograniczyć, jak i je powiększyć – mówi Grzegorz Pietrzak z emFinanse. – Na rynku istnieje szeroka gama produktów, a klienci mają bogaty wybór także cenowy. Dlatego decyzję o zakupie każdego elementu warto podjąć po porównaniu cen w różnych punktach sprzedaży. Dzięki temu można znaleźć ofertę dopasowaną do własnego portfela.

Czas to pieniądz

Wiele osób nie może pozwolić sobie na sfinansowanie całości remontu jednorazowo lub z własnych oszczędności. – Część z nich decyduje się na rozłożenie go w czasie, decydując się na urządzanie pojedynczo poszczególnych pomieszczeń – mówi Grzegorz Pietrzak.

Kroki do banków

Jednak jednorazowe urządzenie nawet jednego pomieszczenia może przerastać możliwości finansowe gospodarstwa domowego. – Część osób decyduje się na finansowanie przynajmniej części wydatków wykorzystując różne produkty finansowe, których jest coraz więcej na polskim rynku – mówi Grzegorz Pietrzak.
Jedną z takich propozycji z pewnością może być karta kredytowa. – Pozwala ona na wydatki do kilku tysięcy złotych – mówi Grzegorz Pietrzak. – Należy jednak pamiętać, że z karty możemy skorzystać, jeśli jesteśmy pewni, że zadłużenie będziemy mogli pokryć w ciągu kilkudziesięciu dni. Zazwyczaj banki dają na to ok. 50 dni. W tym czasie nie pobierają odsetek. Jednak po wyznaczonym terminie oprocentowanie zaciągniętego zobowiązania jest bardzo duże i rozwiązanie staje się w pewnym momencie nie opłacalne.

Pożyczka hipoteczna na duże remonty

Ci, którzy mają zamiar wykonać wszystkie prace w jednym czasie, gdzie koszty przekraczają kilkadziesiąt tysięcy złotych, mogą zastanowić się nad pożyczką hipoteczną. – Jednak warunkiem koniecznym do zaciągnięcia takiego zobowiązania jest posiadanie niezadłużonej nieruchomości – mówi Grzegorz Pietrzak. – Wówczas możemy otrzymać z banku gotówkę pod hipotekę posiadanego lokalu.

Rozłóż koszty na kilka lat

Kolejnym rozwiązaniem może być typowy kredyt gotówkowy. – Jego główną zaletą jest możliwość zaciągnięcia zobowiązania w różnej wysokości – mówi Grzegorz Pietrzak z emFinanse. – Może być to kwota zarówno kilkuset złotych. A jeśli posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, banki pożyczą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Zaletą jest możliwość rozłożenia spłaty na kilka lat. – Obecnie najdłuższym czasem spłaty oferowanym przez banki w przypadku takich produktów jest 9 lat, jednak większość z nich proponuje 7-letni okres kredytowania – mówi ekspert emFinanse. – Koszty rozłożone na taki okres będą mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Comments are closed.