Nadszedł czas komunijnych wydatków

Nadszedł czas komunijnych wydatków

Maj kojarzy się między innymi z pierwszymi komuniami. Dla rodziców to czas wzmożonych wydatków, które mogą znacznie uszczuplić domowy budżet. Koszty organizacji uroczystości mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Dom coraz mniej popularny

Od kilku lat coraz bardziej popularne staje się organizowanie uroczystości, które rozmiarami przypominają czasami małe wesela. Cezary Kowalczyk, Ekspert ds. Kredytów Gotówkowych w firmie emFinanse, Doradcy Finansowi: - Do niedawna najchętniej wybieranym miejscem na przyjęcie był własny dom. Polacy jednak doceniają wygodę, jaką daje jego organizacja w lokalu. Wówczas przygotowaniem zajmują się właściciele i ich pracownicy, a zarówno goście, jak i rodzice przychodzą „na gotowe”. Ci drudzy mogą więc zaoszczędzony w ten sposób czas spędzić z dzieckiem.
Jednak urządzenie przyjęcia poza domem znacznie zwiększa koszty. – Obecnie w restauracjach cena za jedną osobę waha się w granicach 50 – 150 złotych. – podkreśla Cezary Kowalczyk z emFinanse. – A to oznacza, że uroczystość dla 20 osób wiąże się z znacznymi kosztami..

Alba czy suknia

Ważnym punktem na liście wydatków komunijnych jest strój (sukienka/garnitur lub alba). – Za albami przemawia ich cena, która sięga 100 – 150 złotych – mówi Cezary Kowalczyk
Suknia natomiast może być znacznie droższa. – Wprawdzie obecnie salony oferują różne modele, jednak ich wartość oscyluje w granicach kilkuset złotych – mówi ekspert emFinanse. – Podobnie kosztują garnitury.

Ach te prezenty

Wręczanie dzieciom prezentów z okazji pierwszej komunii stało się tradycją. – Rodzice starają się tego dnia spełnić marzenia, kupując między innymi: komputery, telefony komórkowe, rowery, konsole do gry, fotograficzne aparaty cyfrowe – wylicza Cezary Kowalczyk, ekspert emFinanse. – To dodatkowo uszczupli domowy budżet przynajmniej o kilkaset złotych. Kupno droższego prezentu, jakim jest zestaw komputerowy, lub notebook to wydatek rzędu 2 – 4 tys. złotych.

Pamiątki też kosztują

Wielu rodziców decyduje się na uwiecznienie uroczystości, wynajmując kamerzystę lub profesjonalnego fotografa. – Koszt pierwszego rozwiązania to ponad tysiąc złotych, natomiast u fotografa cena zależy od ilości zdjęć – jedna poza to koszt kilkudziesięciu złotych – mówi Cezary Kowalczyk.

Racjonalne zaplanowanie wydatków dobrą receptą

Oczywiście wydatki można ograniczyć. – Będą one znacznie mniejsze, jeśli rodzice zdecydują się na wypożyczenie sukienki komunijnej lub garnituru – mówi Cezary Kowalczyk z emFinanse. Zdecydowana większość salonów daje klientom taką możliwość. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że jest to strój tylko na jedną uroczystość.
Koszty zminimalizować można także poprzez rezygnację z wynajęcia kamerzysty czy fotografa. – Jeśli rodzice jednak chcieliby mieć pamiątkę, wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór tylko jednej pozy zdjęcia – radzi Cezary Kowalczyk.
Dobrym sposobem na większe oszczędności także ograniczenie wydatków związanych z samym przyjęciem. – Wybór tańszego lokalu lub też organizacja uroczystości w domu może obniżyć koszty nawet o 50% - wylicza ekspert.
Rodzice mogą także zdecydować się na kupno tańszego prezetnu.

Banki mogą pomóc

Sposobem na pokrycie kosztów jest skorzystanie z pomocy instytucji finansowych. – Na rynku jest wiele różnych produktów, które pomagają pokryć większe wydatki – mówi Cezary Kowalczyk, ekspert emFinanse, Doradcy Finansowi.
Duże możliwości daje karta kredytowa. – Dzięki niej możemy „pożyczyć z banku” kilka tysięcy złotych – wylicza ekspert. – Jest to rozwiązanie dobre dla tych, którzy będą w stanie spłacić zadłużenie w bardzo krótkim czasie. Banki zazwyczaj dają na to 30 dni. Po upływie tego czasu, oprocentowanie jest bardzo wysokie.
Innym rozwiązaniem, po które często sięgają Polacy w sytuacjach, gdy nagle potrzebują dodatkowej gotówki, są debety w rachunkach oszczędnościowo – rozliczeniowych. – Ich dużą zaletą jest przede wszystkim niski koszt uzyskania pieniędzy, a także łatwy dostęp – tłumaczy ekspert emFinanse. – Jednak klienci banków powinni w takich wypadkach liczyć się z ograniczeniami – banki zazwyczaj dają możliwość pożyczenia kwoty w wysokości dwukrotności miesięcznych dochodów.

Kiedy po kredyt?

Dużą pomocą może być kredyt gotówkowy. – Polacy coraz chętniej decydują się na finansowanie większych wydatków z ich pomocą – mówi Cezary Kowalczyk. – Dużą zaletą takich ofert jest przede wszystkim możliwość rozłożenia wydatków w czasie – nawet na 8 lat. Dzięki temu kredytobiorcy są w stanie sami dobrać wysokość raty do swoich możliwości finansowych.

Rozsądny wybór

Jednak przed wyborem źródła finansowania potrzebna jest dokładna analiza sytuacji finansowej kredytobiorcy. – W przypadku kredytów gotówkowych ważne jest także porównanie ofert jak największej liczby banków. – mówi Cezary Kowalczyk. – Jednak w gorączce przygotowań przed uroczystością komunijną rodzice mogą nie mieć tak dużo czasu. Wtedy warto zaciągnąć rady firm doradczych, które współpracują z różnymi instytucjami – tłumaczy Cezary Kowalczyk. – Dzięki temu kredytobiorca ma możliwość sprawdzenia wielu propozycji w jednym miejscu, co znacznie oszczędza czas. Ponadto może liczyć na fachową poradę, która ułatwi mu podjęcie ostatecznej decyzji.

Comments are closed.