Nieruchomość daje możliwości

Nieruchomość daje możliwości

Wiosna to czas zmian. Właśnie w tym okresie wiele osób rozpoczyna kosztowne remonty czy prace wykończeniowe, częściej decydujemy się także na zakup samochodu. Większość takich przedsięwzięć wiąże się ze znacznymi wydatkami. Dla osób poszukujących gotówki na sfinansowanie planów korzystnym rozwiązaniem może okazać się pożyczka hipoteczna, która pozwala na zdobycie większej gotówki na lepszych warunkach niż typowy kredyt konsumpcyjny.

Nie tylko na remont

Grzegorz Aleksandrowicz, Dyrektor Makroregionu Centralnego ds. Kredytów Hipotecznych firmy emFinanse, Doradcy Finansowi: - Pożyczka hipoteczna czasem mylona jest z kredytem hipotecznym, jednak w rzeczywistości są to dwa różne produkty bankowe. Różnią się nie tylko niektórymi parametrami: oprocentowaniem, marżą, okresem kredytowania, ale przede wszystkim przeznaczeniem.Kredyt hipoteczny jest ofertą celową, a pieniądze otrzymuje sprzedający nieruchomość. Może on być przeznaczony jedynie na zakup działki czy mieszkania, a także ich budowę remont lub modernizację. Tymczasem w przypadku pożyczki hipotecznej to pożyczkobiorca otrzymuje gotówkę. – Co więcej – otrzymane pieniądze może spożytkować na dowolny cel konsumpcyjny np. remont mieszkania, kupno działki pod zabudowę, kupno samochodu, wakacyjny wyjazd itp. – tłumaczy Grzegorz Aleksandrowicz z emFinanse, Doradcy Finansowi.

Pożyczka tańsza niż kredyt

Główną zaletą pożyczki jest przede wszystkim niższe oprocentowanie (średnio jest to 8 – 9% dla pożyczek zaciągniętych w polskiej walucie). Tymczasem w przypadku kredytów gotówkowych wartość ta sięga kilkunastu procent, a w niektórych wypadkach może dochodzić nawet do 20 – 21%.- Na atrakcyjność tego typu produktów wpływa również okres kredytowania, który sięga nawet 30 lat (w przypadku kredytów gotówkowych jest to maksymalnie 7 lat) – mówi Grzegorz Aleksandrowicz. – Rozłożenie spłaty na tak długi czas znacznie obniża miesięczną ratę.

Dla kogo pożyczka

O pożyczkę hipoteczną mogą ubiegać się osoby, które posiadają już własną, nieobciążoną nieruchomość. – Zabezpieczeniem pożyczki jest hipoteka posiadanego lokalu, dlatego nie może być nim na przykład mieszkanie kupione na kredyt, który nadal jest spłacany – tłumaczy Grzegorz Aleksandrowicz z emFinanse, Doradcy Finansowi. – To ogranicza grupę osób, które mogą skorzystać z tego typu oferty.Ponadto wspomniane rozwiązanie daje możliwość uzyskania znacznej gotówki – część banków wyznacza bowiem minimalną kwotę na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. – Oferty te rekomendowane są przede wszystkim tym, którzy chcą pożyczyć minimum 30 tys. złotych – podkreśla Grzegorz Aleksandrowicz.

Rosnące znaczenie pożyczek

- W Polsce tego typu produkty finansowe pojawiły się stosunkowo niedawno i dopiero zdobywają popularność. – Główną przyczyną mniejszego zainteresowania jest brak wystarczającej wiedzy na temat tego typu ofert – mówi Grzegorz Aleksandrowicz. – Jednak wszystko wskazuje na to, że pożyczki hipoteczne będą zyskiwać znaczenie na „kredytowej mapie Polski”.

Comments are closed.