Weź sobie urlop od… kredytu

Weź sobie urlop od… kredytu

Już za miesiąc zacznie się okres wakacyjnych wyjazdów, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Mogą one być dużym obciążeniem zwłaszcza dla tych, którzy co miesiąc zobowiązani są spłacać ratę kredytową. Kredytobiorcy mają jednak szansę na zdobycie dodatkowych pieniędzy na letnie wyjazdy. Już teraz należy zastanowić się nad możliwością zawieszenia spłaty zobowiązania, czyli skorzystać z tzw. wakacji kredytowych – opcji oferowanej obecnie przez większość banków.

Wiele instytucji finansowych daje możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego raz w roku przez jeden miesiąc. Agnieszka Mrozińska, Dyrektor Linii Biznesowej – Kredyty Hipoteczne w firmie emFinanse, Doradcy Finansowi: - Takie rozwiązanie jest standardem w wielu bankach. Inne poszły jeszcze dalej i wydłużyły ten czas do trzech, a nawet sześciu miesięcy, chociaż czasem wymagają pisemnego uzasadnienia przesunięcia spłaty. Dla kredytobiorcy oznacza to, że w jednym miesiącu budżet domowy będzie mniej obciążony o co najmniej o kilkaset złotych.

Ponadto banki różnie podchodzą do wysokości kwoty, jaką można zawiesić. – Niektóre dają możliwość „urlopu” od całej wysokości miesięcznej raty, inne natomiast proponują tzw. karencję – kredytobiorca w określonym czasie spłaca jedynie część odsetek – mówi Agnieszka Mrozińska z emFinanse.

Każdy kredytobiorca powinien jednak pamiętać, że zawieszenie spłaty nie oznacza jej całkowitego zniesienia. – Instytucje finansowe decydują się na kilka rozwiązań – tłumaczy specjalistka emFinanse. – Jednym z nich jest przedłużenie okresu kredytowania, innym natomiast podwyższenie wysokości kilku następnych rat.

Wakacje od kredytu mogą być w najbliższym okresie dobrym rozwiązaniem dla tych kredytobiorców, którzy poszukują dodatkowych pieniędzy na letni urlop. Analizując wydatki na wakacje, warto jest więc wcześniej o nim pomyśleć.

Comments are closed.