BDM S.A. otworzył nowy Punkt Obsługi Klienta

BDM S.A. otworzył nowy Punkt Obsługi Klienta

Beskidzki Dom Maklerski S.A., zgodnie ze swoją strategią rozwoju, rozszerza sieć placówek zajmujących się obsługą klienta. Kolejny POK został otwarty 14 lipca 2008 roku w Gliwicach.

Nowo otwarty POK jest już piętnastą tego typu placówką BDM S.A. Wszystkie POKi są połączone siecią on-line i obsługują w sumie ponad 17 tysięcy aktywnych rachunków inwestycyjnych.

„W naszej opinii klient, by mieć pełne poczucie komfortu i bezpieczeństwa potrzebuje miejsca do którego będzie mógł się udać po poradę czy konsultację. Są sytuacje, w których nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z maklerem czy analitykiem. Jest grono inwestorów, którzy po prostu ten model preferują. Ponieważ staramy się odpowiadać na potrzeby naszych klientów, Gliwice stały się kolejnym miejscem w którym postanowiliśmy otworzyć Punkt Obsługi Klienta” – powiedział Jacek Rachel, Prezes Zarządu Beskidzkiego Domu Maklerskiego S.A.

Gliwicki POK działa w godzinach od 8:15 do 16:45, a jego dyrektorem został Waldemar Tymiński. Waldemar Tymiński, od 1995 roku jest maklerem papierów wartościowych, doświadczenie zawodowe zdobywał jako dyrektor POKów bankowych i niebankowych Domów Maklerskich w Katowicach i Gliwicach. Jest ekspertem rynku kapitałowego, a jego pasją jest analiza techniczna. Publikował komentarze i analizy w GG Parkiet.

Punkty Obsługi Klienta BDM S.A. zlokalizowane są głównie na terenie Polski południowej – od Wrocławia i Żar na Zachodzie do Tarnowa na Wschodzie. Nowo otwarty POK BDM S.A. w Gliwicach jest piętnastą placówką bezpośredniej obsługi klienta prowadzoną przez BDM S.A. Punkt Obsługi Klienta to miejsce w których można skorzystać ze wszystkich usług oferowanych przez Beskidzki Dom Maklerski, np. zawrzeć umowę o prowadzeniu rachunku inwestycyjnego, złożyć zlecenie, uzyskać informację na temat promocji czy nowych ofert.

Beskidzki Dom Maklerski od piętnastu lat działa z powodzeniem w obszarze usług inwestycyjnych. BDM S.A. systematycznie ewoluuje w kierunku firmy inwestycyjno-usługowej, a jednocześnie rozwija i udoskonala obszar usług adresowanych do klientów indywidualnych.

Comments are closed.