Wydamy więcej na Święta!

Wydamy więcej na Święta!
WARSZAWA, 28 LISTOPADA 2008

Według ostatniego badania „Smart Money”, przeprowadzonego przez TNS AISA na zlecenie GE Money Banku, w tym roku na Święta Bożego Narodzenia Polacy, Czesi, Łotysze, Rumuni, Rosjanie
i Węgrzy wydadzą w sumie ponad 43 mln euro. To 13,5% więcej niż w 2007 roku.

Na sfinansowanie Świąt (czyli m.in. zakupów artykułów spożywczych, prezentów choinki) najwięcej wydadzą Czesi – przeciętnie 469 euro, a najmniej Łotysze – 166 euro. Polacy plasują się w połowie rankingu, planując przeznaczyć na Święta średnio 303 euro, z czego 134 euro na same prezenty. Polacy obdarowują średnio 5 osób, tymczasem Węgrzy i Łotysze – 8, a Rumuni - 4.

38% Polaków zacznie poszukiwania prezentów gwiazdkowych na tydzień przed Świętami, a 10% kupi ostatni prezent dopiero w Wigilię. Polacy spędzają na kupowaniu prezentów blisko 6 godz. To niewiele w porównaniu z Czechami – 14 godz., czy Węgrami, którzy na znalezienie wymarzonych podarków dla rodziny i przyjaciół przeznaczą 11 godzin. Najszybciej prezenty kupują Rumuni
– w ciągu 5 godzin.

W 10 minut po zakupy
Podczas gdy Rosjanki i Łotyszki mogą się spodziewać w prezencie od rodziny biżuterii, mieszkanki pozostałych krajów Europy Środkowej i Wschodniej prawdopodobnie znajdą pod choinką ubrania, perfumy lub inne kosmetyki. Przyjaciołom kupujemy książki, płyty CD i DVD. Litwini są bardziej zapobiegliwi i aby uniknąć kupienia przyjaciołom kolejnej takiej samej powieści, wybierają bony upominkowe

A co wpływa na wybór miejsca, gdzie zrobimy zakupy? Jak wynika z badania „Smart Money”, przeprowadzonego na zlecenie GE Money Banku, decydują ceny, odległość od miejsca zamieszkania lub pracy, dogodne godziny otwarcia, a także osobiste doświadczenie i przyzwyczajenie.
Ze wszystkich nacji to właśnie Polacy mają najkrótszą drogę do sklepu, ponieważ najchętniej wybierają małe osiedlowe sklepy. 62% Polaków pokonuje ją w mniej niż 10 minut.

Kobiety i mężczyźni mają zupełnie inne nastawienie do zakupów. Podczas badań mężczyźni podkreślali, że zakupy to największy możliwy stres. Choć jednocześnie ponad połowa z nich uważa, że mężczyźni są bardziej efektywni od kobiet w robieniu zakupów, przy czym najbardziej tego pewni są Polacy (67%). Za to kobiety uznają zakupy za przyjemność, a nawet rodzaj relaksu, który najbardziej lubią Polki i Rumunki. Panie również częściej oglądają wystawy niż kupują.

Jak sfinansować Święta
Badanie „Smart Money”, przeprowadzone na zlecenie GE Money Banku, zawiera analizę sposobów finansowania świąt i najpopularniejszych produktów finansowych, z jakich korzystają mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej. 89% respondentów deklaruje, że świąteczne wydatki sfinansuje głównie z oszczędności. Jednak w czasie gorączki świątecznych zakupów wyzwaniem może okazać się kontrolowanie wydatków i nieprzekroczenie założonego budżetu. Warto wcześniej przygotować sobie listę zakupów. Można także skorzystać z porad ekspertów portalu Domowe Finanse (www.domowefinanse.pl).
Portal publikuje poradnik „Świąteczne czary-mary, czyli jak niedrogo i radośnie spędzić święta”, który można ściągnąć ze strony: (http://www.domowefinanse.pl/docs/swiateczne_czary-mary.pdf)

Na pokrycie świątecznych wydatków posłużą także pożyczki – od rodziny, przyjaciół lub instytucji finansowych. Najczęściej z pożyczek oferowanych przez instytucje korzystają Czesi (35%) i Łotysze (17%), a najrzadziej Rumuni (6%), Rosjanie (7%) oraz Węgrzy i Polacy, z których tylko 9% przewiduje wzięcie pożyczki.

Z kart kredytowych najchętniej korzystają Łotysze, a najrzadziej Rumuni. Co ciekawe, we wszystkich krajach największą gotowość do płacenia za zakupy świąteczne kartą deklarują osoby w wieku
18-39 lat. W Polsce podczas świątecznych zakupów kartą chętniej posługują się mężczyźni (32%) niż kobiety (22%). Podobną tendencję obserwujemy w innych krajach, za wyjątkiem Czech. U naszych południowych sąsiadów to kobiety chętniej sięgają po kartę kredytową (38% dla kobiet i 35% dla mężczyzn) podczas gwiazdkowych zakupów.

Badanie zostało przeprowadzone jesienią 2008 r. przez międzynarodowy instytut badawczy TNS AISA na zlecenie GE Money Banku na 600-osobowych grupach respondentów z Polski, Czech, Łotwy, Rosji, Rumunii i Węgier w wieku 18-65 lat. Dane dla poszczególnych krajów są reprezentatywne pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania (z wyjątkiem Rosji, w której brano pod uwagę tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców).

***

GE Money Bank działa w Polsce od stycznia 2005 roku. Powstał w wyniku połączenia GE Capital Banku i GE Banku Mieszkaniowego, działających na rynku od połowy lat dziewięćdziesiątych. Bank oferuje m.in. kredyty hipoteczne na cele mieszkaniowe i konsumpcyjne, kredyty na zakup towarów
i usług w systemie sprzedaży ratalnej, kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, program finansowania sprzedaży samochodów używanych (GEpard), karty kredytowe. Centrala Banku znajduje się w Gdańsku, a jego produkty oferowane są zarówno w sieci placówek, jak
i u współpracujących z bankiem pośredników kredytowych, dealerów, deweloperów i w sieciach sprzedaży detalicznej. Bank zatrudnia ponad 5000 osób na terenie całego kraju. Więcej informacji na stronie http://www.gemoneybank.pl.

GE Money, posiadający aktywa wartości ponad 200 miliardów USD, jest wiodącym dostawcą usług kredytowych dla klientów, sprzedawców detalicznych i dealerów samochodów w 55 krajach na całym świecie. GE Money, z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania), oferuje 130 milionom klientów na całym świecie szereg produktów finansowych, w tym karty kredytowe prywatnych marek, kredyty dla osób fizycznych, karty bankowe, kredyty i leasing samochodów, kredyty hipoteczne, usługi konsolidacji długów i ubezpieczenie kredytów. Więcej informacji na stronie http://global.gemoney.com.

Comments are closed.