Przegląd miesięczny- grudzień 2008 - raport Domu Inwestycyjnego BRE Banku S.A.

Przegląd miesięczny- grudzień 2008 - raport Domu Inwestycyjnego BRE Banku S.A.

Rynek akcji
To, że jest bardzo źle wszyscy już wiedzą, co obrazują masowo obniżane prognozy i wyceny. Naszym zdaniem rośnie prawdopodobieństwo pozytywnych zaskoczeń dlatego uważamy, że grudzień powinien przynieść konsolidację rynku przed wzrostami na początku 2009 lub może nawet rozpoczęcie kilkumiesięcznego trendu wzrostowego.
Ze spółek
Banki. Zaostrzenie polityki kredytowej było reakcją na oczekiwane spowolnienie gospodarki i sytuację płynnościową w sektorze. Presja na wyniki wywołana osłabieniem sprzedaży nie będzie jeszcze w pełni widoczna w wynikach 4Q08. Kluczowe dla poziomu zysku netto okażą się rezerwy, które m.in. ze względu na silne osłabienie złotego, mogą być wyższe niż w 3Q08. Pełen obraz wpływu spowolnienia na wyniki banków będzie widoczny w wynikach przyszłego roku.
Rafineryjno-gazowy. Perspektywa słabych nominalnie wyników w rafineriach w ostatnim kwartale może nie sprzyjać budowaniu pozytywnego sentymentu na PKN i Lotosie, choć inwestorzy szczególną uwagę powinni zwracać na kurs USD/PLN, którego zamknięcie na koniec grudnia będzie kluczowe dla 4Q. Nadal utrzymujemy pozytywne nastawienie do PGNiG.
Telekomunikacja. Naszym zdaniem inwestorzy w pierwszej kolejności wybiorą spółki dywidendowe, co powinno podtrzymać lepsze zachowanie sektora niż indeksy szerokie. Netia w 1Q2009 podejmie decyzję o buy-backu. Naszym zdaniem nie dojdzie do podziału funkcjonalnego, ze względu na brak poparcia politycznego. Osłabienie kursu TP to szansa do zajmowania pozycji.
Media. Spółki Mediowe mają stabilną pozycję kredytową bądź w postaci gotówki netto bądź też długoterminowego długu obligacyjnego, co powinno stabilizować ich kurs. Z drugiej strony spowolnienie gospodarcze mocno odbije się na dynamice rynku reklamowego, głównym źródle przychodów TVN i Agory. W bieżącym miesiącu zalecamy unikanie walorów TVN, kupowanie Agory i akumulowanie Cyfrowego Polsatu.
Informatyczne. W najbliższym miesiącu zalecamy przeważanie integratorów względem dystrybutorów IT. Szczególnie stabilny, dzięki silnemu backlogowi na najbliższe dwa lata powinien być kurs Asseco Poland.
Informatyczne. W najbliższym miesiącu zalecamy przeważanie integratorów względem dystrybutorów IT. Szczególnie stabilny, dzięki silnemu backlogowi na najbliższe dwa lata powinien być kurs Asseco Poland.
Metale. Naszym zdaniem akcje KGHM dyskontują już spadek cen miedzi poniżej 3 tys. USD/t. Biorąc pod uwagę poziom gotówki obecna wycena części miedziowej KGHM jest już tak niska jak w 2002 roku. Naszym zdaniem, na nadal złych informacjach ze światowej gospodarki okazja do kupna.
Budownictwo. Większość spółek budowlanych będzie generować bardzo dobre wyniki w 2009 roku, natomiast w 2010 roku można spodziewać gorszych wyników pod względem rentowności i przychodów w zakresie budownictwa ogólnego (kubaturowego). Rekomendujemy zakup spółek z dużą ekspozycją na inne działy budownictwa (infrastrukturalne, specjalistyczne).
Handel. Perspektywa spowolnienia rynku i spadku cen niektórych produktów żywnościowych nakazuje dużą ostrożność w prognozowaniu dynamik wzrostu dla spółek z sektora w 2009r. Najbardziej odporny na taki scenariusz powinien być Eurocash, ale jest to już uwzględnione w wycenie

Comments are closed.