Nowy Dyrektor Sprzedaży w Xelion

Nowy Dyrektor Sprzedaży w Xelion
W grudniu do zespołu Xelion. Doradcy Finansowi dołączył Marek Rybiec, obejmując stanowisko dyrektora sprzedaży oraz członka zarządu spółki.
Marek Rybiec jako dyrektor sprzedaży odpowiada za kształtowanie polityki rozwoju sieci doradców Xelion.
Wcześniej pracował m.in. dla CBM WBK S.A., WBK AIB TFI S.A. Był dyrektorem ds. sprzedaży i marketingu w PKO/CREDIT SUISSE TFI SA (później PKO TFI S.A.). W 2007 roku rozpoczął pracę w BRE Wealth Management S.A na stanowisku dyrektora Departamentu Zarządzania Relacjami Klientów, a w grudniu 2007 został powołany do zarządu spółki. Od stycznia 2008, dodatkowo odpowiadał za relacje z Klientami i tworzenie oferty BRE Private Banking & Wealth Management na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Obsługi Klientów Prywatnych.
Jego bogate doświadczenie obejmuje dystrybucję produktów finansowych, budowanie struktur sprzedażowych, tworzenie kampanii marketingowych produktów finansowych, edukację inwestorów oraz kadry sprzedażowej w zakresie rynków kapitałowych.
Marek Rybiec jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także studia w zakresie Inwestycji Kapitałowych w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu oraz w zakresie Rynku Funduszy Inwestycyjnych w Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów w Warszawie. Ponadto jest absolwentem studiów podyplomowych w zakresie Zarządzania i Marketingu w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego.
***
Xelion. Doradcy Finansowi Sp. z o.o. należy do Grupy Bankowej UniCredit, wpisanej do rejestru Grup Bankowych prowadzonego przez Bank Włoch. Firma powstała w 2003 r. z inicjatywy Banku Banku UniCredit SpA - właściciela Fineco Banca we Włoszech oraz Banku Pekao SA w Polsce.
Xelion oferuje produkty inwestycyjne, transakcyjne, ubezpieczeniowe i kredytowe 29 instytucji finansowych poprzez ogólnopolską sieć ponad 320 mobilnych Doradców Finansowych.
Jako pierwsza firma doradztwa finansowego Xelion udostępnił swoim Klientom konto, przez które można m.in. dokonywać przelewów i śledzić aktualną wysokość aktywów ulokowanych w produktach inwestycyjnych. Klient posiada dostęp do konta i wszystkich produktów poprzez Internet, Call Center oraz swojego osobistego Doradcę. Doradcy Finansowi Xelion spotykają się z Klientami w dowolnym miejscu i czasie; również w weekendy. Budowa oferty dostosowanej do potrzeb Klienta odbywa się przy udziale zaawansowanego narzędzia analitycznego Xelion SmartBox, powiązanego z systemem CRM. SmartBox jest autorskim rozwiązaniem, służącym do kompleksowej analizy finansów osobistych. System pomaga dobrać odpowiednie produkty i kontrolować zainwestowane oszczędności.
Doradcy Finansowi Xelion kierują swoją ofertę do Klientów zamożnych, posiadających przynajmniej 100 tys. zł aktywów. Według szacunków Xelion takich osób jest w Polsce ponad 600 tysięcy, a ich liczba rośnie o ok. 10 proc. rocznie.

Comments are closed.