Taksówka z fotelikiem” już w Krakowie

Taksówka z fotelikiem” już w Krakowie

Rusza krakowska edycja akcji „Taksówka z fotelikiem”, której celem jest propagowanie bezpieczeństwa dzieci podróżujących taksówkami oraz edukowanie ich opiekunów na temat bezpiecznego przewożenia dzieci - również podczas krótkich przejazdów. Inicjatorem i organizatorem akcji jest ubezpieczyciel komunikacyjny Liberty Direct. Partnerem akcji jest krakowskie Radio Taxi 919. Dzięki programowi, od 1 października na terenie Krakowa można zamówić taksówkę z fotelikiem odpowiednio dobranym do wagi i wzrostu dziecka. Program „Taksówka z fotelikiem” jest objęty honorowym patronatem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Patronem merytorycznym programu jest Przemysłowy Instytut Motoryzacji „PIMOT”.

„Już na etapie planowania akcji ‘Taksówka z fotelikiem’ chcieliśmy by docelowo objęła ona największe miasta Polski. Dlatego po sukcesie akcji w Warszawie, postanowiliśmy od razu wdrożyć program w Krakowie, tym bardziej że otrzymywaliśmy wiele sygnałów, że mieszkańcy Krakowa byliby nim zainteresowani. Chcielibyśmy, aby dzięki tej akcji – dzieci podróżujące do szkoły, przedszkola, na lotnisko, czy dworzec taksówką - były jak najlepiej zabezpieczone przed skutkami ewentualnego wypadku, a rodzice byli spokojni o swoje pociechy podczas podróży” - mówi Rafał Karski, Dyrektor Marketingu Liberty Direct.

W ramach programu Liberty Direct wyposażyła Radio Taxi 919 w Krakowie łącznie w 61 fotelików, wśród których są kołyski dla dzieci o wadze do 8 kg, foteliki dla dzieci o wadze od 9 kg do 25 kg oraz podstawki dla dzieci o wadze od 26 kg do 36 kg. Kierowcy taksówek zostali przeszkoleni z zakresu ich prawidłowego montowania i stosowania, jak również bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach. Taksówkę z fotelikiem można zamówić pod numerem telefonu 9191.

„Należy pamiętać, że osoby dorosłe mają pełną świadomość skutków braku odpowiedniego ich zabezpieczenia w samochodzie, który bierze udział w wypadku. Tej świadomości nie mają jednak dzieci, szczególnie małe. Obowiązek stworzenia warunków bezpiecznego transportu dzieci w samochodach spoczywa więc na rodzicach lub opiekunach. Taki obowiązek jest niezależny od środka transportu. Co prawda ustawodawca dopuszcza możliwość przewożenia niezabezpieczonego dziecka taksówką, jednakże z punktu widzenia dziecka stanowi to pewną dyskryminację i stworzenie warunków ryzyka odniesienia obrażeń ciała w wyniku wypadku, na co dziecko z oczywistych względów nie jest w stanie zareagować lub zaprotestować. Zmieniające się przepisy unijne wymuszają ograniczenie przypadków, w których użytkownicy pojazdów, a więc i dzieci, nie są zabezpieczane w przewożonym ich pojeździe. Akcja „Taksówka z fotelikiem” wpisuje się w ogólne trendy zwiększania bezpieczeństwa osób przewożonych pojazdami” – komentuje mgr inż. Tadeusz Diupero, Kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów Przemysłowego Instytutu Motoryzacji „PIMOT”.

„Kiedy firma Liberty Direct zaproponowała nam udział w akcji „Taksówka z fotelikiem” bez wahania postanowiliśmy wziąć w niej udział. Uważamy, że jej idea jest słuszna i mimo braku obowiązku przewożenia dziecka w taksówce z pewnością wielu rodziców poczuje się bezpieczniej. Cieszymy się, że jako pierwsza korporacja w Krakowie na tak dużą skalę będziemy mogli zapewnić dzieciom podróż w jak najlepszych warunkach” – komentuje Marek Sikora, prezes Radio Taxi 919.

„Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego popiera wszystkie akcje mające na celu zmianę zachowań uczestników ruchu, w tym stosowanie urządzeń biernego bezpieczeństwa, do których należą foteliki. Mamy nadzieję, że akcja ‘Taksówka z fotelikiem’ przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa drogowego w naszym kraju, a także zwróci uwagę rodziców na potrzebę bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach, nawet na krótkich dystansach” – mówi Andrzej Grzegorczyk, Dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Akcję “Taksówka z fotelikiem” wspiera kampania informacyjna mająca na celu poinformowanie rodziców i opiekunów o możliwości przewożenia dzieci w bezpieczny sposób. Rodzice będą informowani o możliwości zamówienia taksówek poprzez: siatki informacyjne umieszczone na tylnych szybach taksówek Radio Taxi 919, naklejki na bocznych szybach taksówek, strony internetowe organizatorów, infolinię Liberty Direct oraz działania public relations.

Comments are closed.