DnB NORD stawia na zrównoważony wzrost

DnB NORD stawia na zrównoważony wzrost

Bank DnB NORD Polska stawia na zrównoważony wzrost, pomimo trwającego obecnie na rynku finansowym kryzysu. Ma wsparcie właścicieli, którzy właśnie podwyższyli kapitał banku kwotą 90 mln zł. Bank rozwija też ofertę detaliczną.

Rozwój bankowości detalicznej
DnB NORD rozpoczął rozwój oferty bankowości detalicznej, w tym produktów hipotecznych. Rozwój bankowości detalicznej pozostaje jednym z naszych priorytetów. Idziemy w dwóch kierunkach. Z jednej strony rozwijamy ofertę kredytów hipotecznych, zaś z drugiej – poszerzamy gamę produktów depozytowych i inwestycyjnych, mówi Jarosław Dąbrowski, prezes zarządu DnB NORD. Bardzo ważna będzie dla nas sieć agencji bankowych Monetia – jako kanał dystrybucji prostych produktów bankowych – takich jak kredyty gotówkowe czy depozyty, nie tylko naszego banku, dodaje prezes Dąbrowski.

W tej chwili DnB NORD koncentruje się na poszerzaniu oferty. Do oferowanego już wcześniej, „klasycznego” kredytu hipotecznego, który teraz został zmodyfikowany - dołączył kredyt hipoteczny konsolidacyjny oraz pożyczka hipoteczna. Bank – mimo obecnej sytuacji na rynku – udziela kredytów nie tylko w złotówkach czy euro, ale także we frankach szwajcarskich. Maksymalny okres kredytowania – to nawet 45 lat. Istotną cechą kredytu hipotecznego jest możliwość prostego refinansowania kredytu mieszkaniowego w innym banku.

Pożyczki hipotecznej Bank udziela nawet na 80 proc. wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Przeznaczona może być na dowolny cel, a uzyskać ją można w złotówkach, frankach szwajcarskich lub euro, maksymalnie na okres 25 lat. Z kolei kredyt hipoteczny konsolidacyjny, dający możliwość połączenia kilku zobowiązań i zastąpienia ich jednym, uzyskać można w DnB NORD na okres do 35 lat, na kwotę do 85 proc. wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem docelowym. Również w walutach.

Bank intensywnie rozwija też ofertę depozytową. Do oferty weszły nowe lokaty – trzymiesięczna o stałym oprocentowaniu 8% oraz lokata internetowa iNORD o oprocentowaniu 8,1%. Kolejną nowością jest trzymiesięczna lokata o stałym oprocentowaniu wynoszącym aż 10%. Skorzystać z niej mogą klienci zapisujący się na obligacje NORDeko - strukturyzowany produkt inwestycyjny z gwarancją kapitału, bądź zaciągający w banku kredyt hipoteczny. Cały czas udzielamy kredytów hipotecznych – także we frankach szwajcarskich i do 100% wartości nieruchomości. Tak atrakcyjna lokata – to dodatkowa promocja naszej oferty hipotecznej, mówi Jarosław Dąbrowski prezes DnB NORD. W dalszej kolejności planowane jest wzbogacenie oferty o polisę lokacyjną i rachunek oszczędnościowy.

Rozwój sieci dystrybucji
W tej chwili DnB NORD dysponuje 52 oddziałami bankowymi oraz 6 regionalnymi centrami bankowości korporacyjnej. W tym roku bank otworzy jeszcze trzy oddziały – w Zielonej Górze, Katowicach i Częstochowie. DnB NORD rozszerza też współpracę z pośrednikami oraz mobilnymi doradcami klienta. Bank planuje ponadto rozpoczęcie sprzedaży przez call centre. Rozbudowywana jest też sieć agencji bankowych Monetia – jest ich w tej chwili 250.

Zrównoważony rozwój banku
Bank DnB NORD Polska zakończył trzeci kwartał z sumą bilansową w wysokości
5,78 mld zł i zyskiem brutto w wysokości 25,2 mln zł. Przez ostatnie lata bank rozwijał się na polskim rynku dynamicznie – w ubiegłym roku przejął bank BISE, rozważał kolejne akwizycje. Teraz - w nowej sytuacji rynkowej - strategia DnB NORD zakłada zrównoważony wzrost. Nasza sytuacja jest stabilna, mamy wsparcie właścicieli – zarówno na poziomie wzrostu aktywów jak i płynności finansowej. Dodatkowo – bank został właśnie dokapitalizowany kwotą 90 mln zł, abyśmy dalej mogli się rozwijać, mówi Jarosław Dąbrowski, prezes zarządu DnB NORD.

Zrównoważony wzrost dotyczy przede wszystkim bankowości korporacyjnej i bankowości dla małych i średnich firm (MSP). Bank kładzie w tej chwili nacisk na sprzedaż depozytów, rozwój oferty w zakresie obsługi gotówkowej, a także wprowadzenie kolejnych instrumentów zabezpieczających ryzyka rynkowe. Już wkrótce w ofercie banku pojawią się instrumenty zabezpieczające ryzyko zmian cen surowców. Bank chce też rozwijać ofertę faktoringu i leasingu – jako alternatywę dla finansowania działalności firm kredytem. Po trzech kwartałach DnB NORD skupił faktury na łączną kwotę ponad 500 mln zł. Nie zaprzestaliśmy udzielania kredytów przedsiębiorstwom – wprowadzamy teraz nawet pożyczkę hipoteczną dla firm. W obecnej sytuacji musimy jednak dużo uważniej przyglądać się ryzyku kredytowemu i marżom, mówi Jarosław Dąbrowski.

Comments are closed.