TransKasa się opłaca - promocja dla rachunków RWE Polska

TransKasa się opłaca - promocja dla rachunków RWE Polska

Klienci RWE Polska SA mogą regulować rachunki za energię elektryczną w punktach TransKasy Banku BPH za opłatą 0,99 zł.

Specjalna oferta Banku została przygotowana we współpracy z RWE Polska tylko dla Klientów RWE i trwa od początku roku do 31 grudnia 2009 roku. Promocyjnych wpłat można dokonywać w ponad 1000 punktach oznaczonych logo TransKasa Banku BPH na terenie całego kraju, w tym, w 40 miejscach w Warszawie.

Wygoda
W punktach TransKasy Klienci mogą również opłacać rachunki za gaz, telefon, czy telewizję z prowizją nieprzekraczającą 1,89 zł. Opłata za rachunek za energię elektryczną RWE Polska wynosi 0,99 zł. Duża ilość oraz dogodna lokalizacja tych punktów (m.in. w salonikach prasowych firmy Kolporter) stanowi ogromne udogodnienie.

Bezpieczeństwo
TransKasa jest nadzorowana przez Bank BPH, który gwarantuje rzetelność i bezpieczeństwo pieniędzy wpłaconych tą drogą do RWE Polska. Dyspozycje Klientów zostaną zawsze prawidłowo zrealizowane i dotrą do wystawcy rachunku na czas.

Adresy wszystkich punktów TransKasy dostępne są na stronie internetowej Banku BPH: www.bph.pl
***
RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się
w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 63 tysiące osób, zaopatruje 20 milionów klientów w energię elektryczną i 10 milionów klientów w gaz. W 2007 roku przychody RWE wyniosły 43 miliardy euro. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – spółka sprzedająca energię 865 tysiącom klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną.

Bank BPH jest bankiem uniwersalnym obsługującym klientów indywidualnych, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz klientów korporacyjnych. Bogata oferta produktowa uwzględnia m.in.: kredyty, karty płatnicze, rachunki oszczędnościowe i depozytowe, usługi maklerskie, bankowość internetową, usługi Cash Management i produkty skarbowe. Klienci korzystają z sieci 250 własnych oddziałów, placówek partnerskich, z alternatywnych kanałów dystrybucji opartych na nowoczesnych rozwiązaniach internetowych i telefonii komórkowej oraz call center.

Comments are closed.