Do Sopotu po Artystyczny Indeks Hestii - już po raz szósty!

Do Sopotu po Artystyczny Indeks Hestii - już po raz szósty!

Dwudziestu jeden licealistów ze szkół plastycznych z całej Polski bierze udział w warsztatach w ramach VI edycji konkursu Artystyczny Indeks Hestii. Zdobywcę indeksu gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych poznamy 28 lutego.

Sopockie warsztaty w ramach finału VI edycji konkursu „Artystyczny Indeks Hestii” rozpoczęły się 16 lutego br. Za niespełna dwa tygodnie, 28 lutego, wyłoniony zostanie finalista, który otrzyma indeks gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Grupę Ergo Hestia.

Dwudziestu jeden licealistów to zwycięzcy pierwszego etapu konkursu, który odbywał się w pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego. Uczestniczyło w nim 300 uczniów ze szkół plastycznych w Bielsku-Białej, Gdyni, Jarosławiu, Kaliszu, Kielcach, Katowicach, Koszalinie, Lublinie, Łodzi, Łomży, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Supraślu, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zabrzu, Zielonej Górze oraz Zakopanem.

Przedstawili oni ponad 1 000 prac malarskich i rzeźbiarskich.

Nagrodą dla zwycięzców etapu regionalnego jest wspólny udział w dwutygodniowych warsztatach artystycznych w Sopocie, prowadzonych przez akademickich profesorów malarstwa. Program zajęć - z zakresu rysunku i malarstwa - odpowiada wymogom egzaminacyjnym Akademii.

W pierwszej edycji konkursu w 2004 roku zwyciężyła Dominika Jurczyk z Kielc. Rok później triumfowała Justyna Dziechciarska z Nałęczowa. W 2006 roku wygrał Marcin Różański z Zamościa, w 2007 roku - Martyna Wolna z Zabrza, a przed rokiem - Michalina Gniazdowska z Zambrowa.

Inspiracją do organizacji konkursu stał się sukces wcześniejszego przedsięwzięcia Grupy Ergo Hestia - konkursu Artystyczna Podróż Hestii, prowadzonego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Co roku wybierany jest w nim najzdolniejszy student Akademii, który w nagrodę spędza - jako stypendysta Hestii - miesiąc w Nowym Jorku. Drugą nagrodą w konkursie jest miesięczny wyjazd do Walencji.

Gdańska Akademia Sztuk Pięknych powstała w 1945 roku w Sopocie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. Jej twórcami była grupa artystów (Janusz Strzałecki, Krystyna i Juliusz Studniccy, Hanna i Jacek Żuławscy, Józefa i Marian Wnukowie), która chcąc włączyć się do odbudowy Gdańska i współtworzyć jego życie artystyczne, przyjechała w tym czasie na Wybrzeże. W 1954 roku siedzibę uczelni przeniesiono do Gdańska, do odbudowanej po wojennych zniszczeniach Wielkiej Zbrojowni. Obecnie w Akademii kształci się 821 studentów. www.asp.gda.pl http://www.asp.gda.pl/

Ergo Hestia to grupa towarzystw ubezpieczeniowych, oferująca ubezpieczenia majątkowe i na życie. Jej głównym akcjonariuszem jest Grupa Ergo. Z kolei większościowym akcjonariuszem Grupy Ergo jest, istniejące już od ponad 120 lat, towarzystwo reasekuracyjne Munich Re. Ergo Hestia od początku swojej działalności nie zapomina o swoich społecznych powinnościach, angażując się w różne cenne przedsięwzięcia. Wspiera kulturę oraz sport. W 2004 roku utworzyła Fundację Grupy Ergo Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia. www.hestia.pl

Comments are closed.