Polisy dostępne na całym świecie

Polisy dostępne na całym świecie

Pełna obsługa polis ubezpieczeniowych przez Internet i możliwość zgłoszenia szkody on-line 24 godziny na dobę to tylko niektóre z funkcji pierwszego w Polsce internetowego eKonta ubezpieczeniowego. Nową usługę wprowadziło na rynek Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA.

eKonto dedykowane jest klientom indywidualnym, którzy zawarli umowę ubezpieczenia (polisy majątkowe) z STU Ergo Hestia SA po 1 stycznia 2009 roku.

Platforma pozwala zarządzać posiadanymi ubezpieczeniami - umożliwia aktualizowany na bieżąco wgląd w posiadane polisy, modyfikowanie danych osobowych, zgłaszanie sprzedaży samochodu on-line, wystawianie zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. eKonto to również dostęp do internetowych płatności za polisy, które można realizować dowolną kartą kredytową lub przelewem elektronicznym. System eKonta pozwala na opłacanie kilku rat z różnych polis za pomocą jednego przelewu.

- eKonto jest kolejnym narzędziem do realizacji naszej strategii lidera obsługi posprzedażowej. Innowacyjność wirtualnej platformy wiąże się przede wszystkim z systemem likwidacji szkód. Klient ma do dyspozycji kilkadziesiąt interaktywnych, maksymalnie uproszczonych wniosków zgłoszenia szkody on-line. Tej operacji może dokonać z dowolnego miejsca na świecie 24 godziny na dobę - mówi Jarosław Piątkowski, członek Zarządu Grupy Ergo Hestia. - Dzięki Internetowi klient na bieżąco monitoruje przebieg likwidacji zgłoszonej szkody on-line. Poprzez sieć uzyskuje decyzję o wypłacie odszkodowania. Proste szkody są likwidowane bez odchodzenia od komputera, na podstawie skanów dokumentów.

eKonto zapewnia równocześnie kontakt z doradcami ubezpieczeniowymi Grupy Ergo Hestia. Spotkania umawiane są poprzez Internet, a za pośrednictwem wiadomości SMS czy e-mail klient otrzymuje przypomnienia o ważnych terminach związanych z polisami i szkodami (informacja o pojawieniu się decyzji szkodowej, zbliżający się termin zapłaty kolejnej raty lub końca okresu ubezpieczenia). W eKoncie istnieje także możliwość rezygnacji z korespondencji papierowej.

OBSŁUGA SZKODY

- wgląd on-line w stan likwidacji szkody

- decyzja o wypłacie odszkodowania przez Internet

- formularze zgłaszania szkody

- likwidacja prostych szkód bez wychodzenia z domu

OBSŁUGA POLISY

- aktualizowany na bieżąco wgląd w posiadane polisy

- dane osobowe pod pełną kontrolą klienta

- możliwość modyfikacji danych kontaktowych on-line

- zgłoszenie sprzedaży samochodu on-line

- wystawianie zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia przez Internet

PŁATNOŚCI

- dowolną kartą kredytową lub przelewem elektronicznym

- kilka rat z różnych polis w jednym przelewie

- potwierdzenie płatności natychmiast po wykonaniu przelewu

KONTAKT

- zaaranżowanie spotkania z doradcą

- przypomnienie o ważnych terminach przez sms i e-mail

- możliwość rezygnacji z korespondencji papierowej

Comments are closed.