Największy przyrost zysku wśród 20 największych banków w Polsce

Największy przyrost zysku wśród 20 największych banków w Polsce

Na tle 20 największych banków w Polsce pod względem funduszy własnych bardzo pozytywnie wypadły wyniki za 2008 r. Nordea. Z publikacji wstępnych wyników finansowych banków za 2008 r. wynika, że wśród tej grupy to właśnie Nordea zanotowała największy przyrost zysku brutto i netto.

Bank osiągnął rekordowy w swojej 16-letniej historii zysk. Na poziomie brutto było to 177,2 mln zł, a netto 136,4 mln zł. W obu przypadkach to prawie dwukrotny wzrost (odpowiednio 95,8 oraz 93,5%). Takiego wzrostu nie zanotował żaden bank z 20 największych banków w Polsce, a w wielu instytucjach wyniki znacznie się pogorszyły w porównaniu do roku 2007. Wynik z działalności bankowej wzrósł 48,3% (487,1 mln zł), co plasuje Nordea na 3 miejscu wśród dwudziestki, a wyższa o 54% suma bilansowa na 5. Różnice między 3 a 5 miejscem były niewielkie, na poziomie 1 miejsca po przecinku.

- Podwoiliśmy zysk netto, zbudowaliśmy 60 nowych oddziałów i zwiększyliśmy znacząco zatrudnienie, a – mimo to – byliśmy w stanie obniżyć wskaźnik efektywności koszty do dochodów aż o 9 punktów procentowych. To rzeczywiście znaczące osiągnięcie banku. Umacniamy naszą markę Nordea na polskim rynku w tempie zdecydowanie wyższym od wielu naszych konkurentów – powiedział Włodzimierz Kiciński, prezes zarządu Nordea Bank Polska. Bank odniósł sukces również w przyrostach wolumenu należności od klientów - wzrost o ponad 58%, a akcji depozytowej o 32%. Jest to dynamika znacznie przewyższająca wskaźniki wzrostu dla całego sektora bankowego (odpowiednio 36% i 21%).

Comments are closed.