Aktywność gospodarcza powoli rośnie

W czerwcu wskaźnik aktywności gospodarczej PMI w Polsce zwiększył swoją wartość z 42,5 do 43 punktów. Dla strefy euro wskaźnik ten wyniósł 42,6 punktu i zwiększył się
z 40,7 punktu w maju. Choć wciąż pozostają one poniżej poziomu 50 punktów, od którego wskaźnik sygnalizuje poprawę w gospodarce, powoli pną się w górę.

Wskaźnik powstaje na podstawie badań przeprowadzanych wśród przedsiębiorców
i składa się na niego wiele danych, takich jak zamówienia, produkcja, zatrudnienie, zapasy, ceny. Autorzy badania zwracają uwagę, że w czerwcu wciąż panowały trudnie warunki w polskiej gospodarce, jednak tempo pogarszania się ich wyraźnie spada. Wskaźnik już niemal od półtora roku wskazuje na gospodarcze spowolnienie, jednak jest szansa, że sytuacja powoli zacznie się poprawiać. W czerwcu odnotowano spadek zamówień i na rynku wewnętrznym i eksportowych. Te pierwsze spadały jednak o wiele wolniej niż poprzednio i zdecydowanie mniej, niż zamówienia eksportowe.

Zdaniem autorów raportu, wskazują na znacznie mniejszą presję na wzrost cen. Potwierdzają to opublikowane dziś prognozy Ministerstwa Finansów, które szacuje,
że w czerwcu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli inflacji, wyniósł 3,4 proc.

Publikacja wskaźników PMI dla przemysłu nie spowodowała większej reakcji
na warszawskiej giełdzie, za to indeksy na głównych parkietach europejskich wyraźnie wzrosły. Odczyt PMI dla strefy euro był wyższy, niż się powszechnie spodziewano.

autor:
Roman Przasnyski
Główny Analityk Gold Finance

Comments are closed.