eurobank podnosi opłaty za karty

eurobank podnosi opłaty za karty

 

Od października w eurobanku zacznie obowiązywać nowy cennik dla kart debetowych. Opłata za kartę - niezależnie od pakietu - będzie wynosić 4,90 zł. Wzrosną też limity uprawniające do zwolnienia z opłaty miesięcznej. Nawet o kilkaset złotych.

Decyzja eurobanku wpisuje się obowiązujący na rynku trend – banki kijem lub marchewką zachęcają klientów do częstszego płacenia kartami na zakupach. To bezpośredni skutek obniżenia opłaty interchange, czyli opłaty, którą banki pobierały od sklepów akceptujących karty płatnicze. Jeszcze do niedawna, sklepikarz musiał oddać bankowi około 1,6 proc. od wartości każdej transakcji zrealizowanej kartą. Dziś oddaje 0,2-0,3 proc., w zależności od typu plastiku.

Bankom wyschło jedno ze źródeł dochodów, wiec próbują nakłonić klientów, by na zakupach wyciągali karty z portfeli. Podwyższają prowizje za nieużywanie kart i limity uprawniające do zwolnienia z opłaty za plastik. Tak też zrobi eurobank, który od 1 października wprowadzi nowy cennik dla kart debetowych.

Dziś karty Visa  w eurobanku kosztują miesięcznie 3,45 zł, a karty Mastercard 3,95 zł. Opłaty można uniknąć, jeśli wyrobi się określony limit transakcji bezgotówkowych. W kontach Active, Classic, Prestige i koncie oszczędnościowym to 200 zł miesięcznie. W koncie Junior 50 zł, a w koncie Standard opłaty uniknąć się nie da.

W październiku bank ujednolici opłaty za karty. Plastik, niezależnie od logo organizacji płatniczej, będzie kosztował 4,90 zł miesięcznie. Wzrosną też limity transakcji uprawniających do ominięcia prowizji. Żeby nie płacić za kartę, posiadacze pakietu Active będą musieli wydać co miesiąc minimum 400 zł, pakietu Classic 300 zł, Prestige i konta oszczędnościowego 500 zł. W koncie Junior limit ten nie ulegnie zmianom. W koncie Standard opłata jest sztywna, więc od października jego posiadacze będą płacić 4,90 zł za kartę.

Powyższe limity będą też obowiązywały dla kart NFC zainstalowanych na telefonach. W tym jednak przypadku limit transakcji dla kart będzie się sumował. Oznacza to, że próg np. 500 zł będzie obowiązywał łącznie dla karty NFC i karty debetowej.

Comments are closed.