Marże kredytów hipotecznych niższe niż przed rokiem

Marże kredytów hipotecznych niższe niż przed rokiem

 

Kto zdecyduje się na kredyt hipoteczny w te wakacje, ma do wyboru oferty z marżami niższymi niż jeszcze rok temu. Z analizy Bankier.pl wynika, że gdyby klienci kupujący mieszkanie na kredyt w lipcu 2014 r. wstrzymali się ze swoją decyzją, dziś w większości banków otrzymaliby niższą marżę. Różnice sięgają nawet 0,7 pp.

W ostatnim rankingu kredytów hipotecznych Bankier.pl poprosiliśmy banki o przedstawienie ofert kredytów hipotecznych, przyjmując taki sam profil klienta i warunki zobowiązania, jakie badaliśmy w lipcu ubiegłego roku. Okazało się, że dzisiaj ci sami kredytobiorcy otrzymaliby w większości banków niższą marżę, zarówno przy kredycie z 10, jak i 20-procentowym wkładem własnym. W niektórych przypadkach marże będą niższe nawet o 0,5-0,7 pp. wyjaśnia Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, redaktor Bankier.pl.

To dobra informacja dla osób, które planują zaciągnięcie kredytu hipotecznego w tym roku. Jeśli patrzeć na oferty kredytów pod kątem wysokości proponowanych marż, są one atrakcyjniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dzisiejsze marże nie należą jednak do najniższych, jakie banki były w stanie zaoferować. Jak wynika z naszych obserwacji, przed trzema laty, w II kwartale 2012 roku, sporo było ofert kredytów hipotecznych z marżą poniżej 1%. Dziś tylko jeden bank proponuje marżę poniżej wspomnianej granicy. Jest ona jednak oferowana w ramach promocji i tylko tym klientom, którzy spełnią określone warunki dodaje.

Banki wracają do kredytów hipotecznych, bo znacząco poprawiła się koniunktura na rynku nieruchomości. Szczególnie duże jest zainteresowanie nową ofertą deweloperską. W takiej sytuacji, wyczuwając bardzo dobrą koniunkturę na rynku, chcą odświeżyć swój kontakt z klientami i odbudować dobry portfel kredytów hipotecznych. Tym razem już w złotych i bez błędów związanych z przekredytowaniem. Obniżanie marż ma zachęcić szczególnie osoby o dobrej zdolności kredytowej i z dobrą historią kredytową tłumaczy dr hab. Bogusław Półtorak, redaktor naczelny Bankier.pl.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Marze-kredytow-hipotecznych-nizsze-niz-przed-rokiem-7271497.html

 

autor: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Comments are closed.